iso50001 award

Zaļganais ūdens brīdina par bojājumiem

SIA "Salaspils Siltums" veic siltumtīklos cirkulējošā ūdens iekrāsošanu. Ūdeni iekrāso ar pārtikas krāsvielu - fluoresceīnu. Viela nav kaitīga cilvēku veselībai un apkārtējai videi, taču kalpo kā brīdinājuma signāls un palīdz operatīvi novērst bojājumus siltumtīklos.

Siltumtīklu ūdeni iekrāso divas reizes gadā. Iedzīvotājiem ir svarīgi iegaumēt, ka siltumtīklu ūdens vienmēr ir zaļganā krāsā. Katru dienu tiek noņemtas siltumtrases ūdens analīzes un papildus citiem faktoriem tiek novērtēta arī krāsa. Kad tā kļūst blāvi zaļa, ūdens tiek atkārtoti iekrāsots.

Kādos gadījumos iedzīvotāji var ieraudzīt zaļgano ūdeni?

Pirmkārt, ja daudzdzīvokļu mājā ir bojāts karstā ūdens sildītājs, kas atrodas siltummezglā (pagrabā). No bojātas iekārtas izplūst tehniskais ūdens un nonāk karstajā ūdenī, ko lietojam katrā dzīvoklī. Karstajam ūdenim sajaucoties ar tehnisko ūdeni, tas kļūst zaļgani – dzeltens. Ja ieraugāt šādu ūdeni savā dzīvoklī, nekavējoties ziņojiet savas mājas pārvaldniekam. Jāpiebilst, ka aukstais ūdens netiek apsildīts ar tehnisko ūdeni, tāpēc tas nevar ne sajaukties, ne iekrāsoties. Šī iemesla dēļ ēdiena pagatavošanai ieteicams ņemt ūdeni no aukstā ūdens krāna.

Otrkārt, zaļgans ūdens var būt redzams pie siltumtrases pilsētā. Ja ir noticis bojājums, tehniskais ūdens var izplūst no siltumtrases un veidot peļķes, uzkrāties grāvjos, dīķos. Šeit tehniskais ūdens var būt pat spilgti zaļš, tomēr jāuzsver, ka apkārtējai videi kaitējumu tas nenodara. Jo ātrāk problēma tiks konstatēta, jo ātrāk mēs spēsim reaģēt un veikt nepieciešamos remontdarbus.

Kur vērsties, ja konstatēts zaļganais ūdens?

Svarīgi! Tehniskais ūdens nav paredzēts mājsaimniecības vajadzībām un lietošanai uzturā. Nelielos daudzumos tas nenodara kaitējumu veselībai, taču gadījumā, ja karstā ūdens apgādes sistēmā parādās zaļgani - dzeltens ūdens, ir nekavējoties jāziņo savas mājas pārvaldniekam. Savukārt, ja novērojat zaļas krāsas ūdens apkārtējā vidē, lūdzam nekavējoties informēt uzņēmumu "Salaspils Siltums" pa tālruni 67944930.

Attēls: "Salaspils Siltums" Tehniskās daļas energoefektivitātes speciāliste Ilze Poļikarpova noņem tehniskā ūdens paraugu analīžu veikšanai.

Attēls: Šāds izskatās tehniskais ūdens, kas cirkulē Salaspils centralizētās siltumapgādes siltumtīklos.

Attēls: Salīdzinājums, kā izskatās tīrs ūdens (no kreisās), ūdens, kuram ir tehniskā ūdens piejaukums (pa vidu) un neatšķaidīts tehniskais ūdens (pa labi).