iso50001 award

Pirmais lielizmēra saules kolektoru lauks Baltijā ir atklāts

12. septembrī SIA "Salaspils Siltums" atklāja pirmo lielizmēra saules siltumenerģijas staciju Latvijā. Projekta ietvaros izveidots 21 672 m2 aktīvais laukums ar 1720 saules kolektoriem, kas, sākot jau ar nākamo apkures sezonu, nodrošinās centralizēto siltumapgādi Salaspils novada iedzīvotājiem.

Projekta realizācijā ieguldīti 7,259 miljoni eiro, no kuriem 2,732 miljoni eiro ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējums, savukārt 2,8 miljoni eiro - SEB bankas finansējums.

Uzstādot saules kolektoru lauku ar akumulācijas tvertni, "Salaspils Siltums" ir pirmais uzņēmums Latvijā, kurš ir izveidojis centralizēto siltumapgādes sistēmu, kas izmanto saules enerģiju. Tvertne akumulēs dienā saņemto saules siltumu, kas pēc vajadzības tiks iepludināts pilsētas maģistrālajos tīklos, tādējādi saražojot 12 000 MWh siltuma gadā, kas ir 20% no uzņēmuma kopējā nodotā siltumenerģijas daudzuma. Līdz ar šādas sistēmas izveidi, tiek prognozēts, ka Salaspils novada iedzīvotājiem, sākot ar 2020. gada apkures sezonu, siltuma tarifi samazināsies vismaz par 5%.

Ina Bērziņa – Veita, Salaspils Siltums valdes locekle: "Projekta realizācija ir patiesi nozīmīgs notikums ne tikai Salaspils iedzīvotājiem, bet gan ikvienam, kurš apzinās, ka arī tādā jomā kā siltumapgādē arvien vairāk ir jādomā par ilgtspējīgiem risinājumiem, lai nodrošinātu ikviena cilvēka ikdienas vajadzības, vienlaikus samazinot negatīvo ietekmi uz vidi. Ar šī vērienīgā projekta realizāciju mēs esam pierādījuši, ka spējam no ierindas postpadomju katlumājas izaugt par pasaules līmeņa uzņēmumu. Ceru, ka kalposim arī citiem uzņēmumiem kā piemērs, ka drosmīgiem, mūsdienīgiem projektiem ir vieta Latvijas ekonomikā, it īpaši, ja ieguvēji ir ne tikai klienti-galalietotāji, bet gan visa sabiedrība kopumā."

Svinīgajā atklāšanas pasākumā ar savu klātbūtni visus pagodināja ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars un domes deputāti, Eiropas Parlamenta deputāti Inese Vaidere un Ivars Ījabs, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, AS SEB Bankas, Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Rīgas Tehniskās Universitātes pārstāvji, kā arī Euroheat & Power viceprezidents Birger Lauersen.

"Saules kolektoru parks Salaspils novadā ir vēl viens solis pretī lielākai enerģētiskai neatkarībai no importētiem energoresursiem. Apsveicu "Salaspils Siltums" ar īstenoto projektu un ceru, ka tam būs sekotāji arī citos Latvijas novados," uzrunā teica ministru prezidents. Savukārt domes priekšsēdētājs pateicās visiem, kuri deva savu artavu projekta realizēšanā, īpaši ”Salaspils Siltuma” valdes loceklei Inai Bērziņai- Veitai, kura, neskatoties uz dažu enerģētiķu veselīgo skepsi, vienmēr ticēja saules enerģijas izmantošanai centralizētajā siltumapgādē.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars atzīst, ka bankai šis ir nozīmīgs projekts ne tikai tāpēc, ka saules siltumenerģijas stacijas izveide Latvijā ir pamatīgs solis ceļā uz ilgtspēju, pirmais tāda mēroga projekts Baltijā, viens no lielākajiem Eiropā, bet arī tādēļ, ka sadarbība ar "Salaspils Siltumu" liecina par ļoti labu uzņēmuma pārvaldību. "Atbalstot projektu, kā rezultātā ir izveidota centralizētā siltumapgādes sistēma, kas izmanto saules enerģiju, mēs kā banka parādām gatavību un drosmi finansēt iniciatīvas, kas ir ekonomikas nākotne," pauda A. Škapars.

Projekta realizācija tika uzsākta 2019. gada februārī un ilga līdz 2019. gada septembrim, to realizēja SIA "Filter"- uzņēmums ar 25 gadu pieredzi siltumenerģijas risinājumu jomā. Pirms uzsākt projekta realizāciju "Salaspils Siltums" vairākus gadus pētīja saules enerģijas izmantošanu visā pasaulē, krāja pieredzi un kompetenci, kā vienu no piemēriem izvēloties Dāniju. "Salaspils Siltuma" panākumi ir augstu novērtēti arī pasaulē. 2017. gadā uzņēmums saņēma prestižo Vispasaules centralizētās enerģijas klimata balvu (Global District Energy Climate Award) kategorijā "Modernizācija". Saules projekta realizācija ir nākamais solis Eiropas klimata neitrālas politikas mērķa īstenošanā.

‪‬‬

 

Projekta Nr.4.3.1.0/17/A/061khfonds