iso50001 award

Īsumā par radiatoriem

Mūsu dzīvokļos esošie vecie čuguna radiatori, lai cik lieli tie būtu, nebūt nenozīmē, ka ziemā tie labi silda. Bieži vien tie ilgākā laika posmā ir pamatīgi aizauguši un radiatora siltuma atdeve samazinājusies par 80% un pat vairāk. Biezā krāsas kārta, ar kuras palīdzību cenšamies piešķirt radiatoram kaut nedaudz pieklājīgu skatu, samazina siltuma atdevi.

Tā kļūst kā izolācijas slānis, kas neļauj siltumam izplūst uz āru. Turklāt uz radiatoru nelīdzenās virsmas krājas netīrumi lielā slānī, kurus iztīrīt dažreiz pat ir neiespējami.

Čuguna radiators

Bieži vien iedzīvotāji jau ir nomainījuši savus vecos radiatorus pret jauniem – tērauda. Izvēloties izmērus pēc saviem uzskatiem, neņemot vērā apsildāmo platību vai apkures projekta paredzētos parametrus. Tāpēc mūsdienās ir izplatīta situācija, kad gala stāvu radiatori ir auksti, jo kaimiņam iepriekšējā stāvā uzstādīts jauns radiators pa visu sienu. Šāda tipa radiators iegūst lielāku siltuma daudzumu nekā nepieciešams konkrētajai telpai un apdala ar siltumu nākamos kaimiņus.

Ņemot vērā modernizētās centrālās apkures sistēmas darbību, kad siltumnesēja temperatūra tiek regulēta atbilstoši laika apstākļiem (āra gaisa temperatūrai), čuguna radiatori kļūst par telpas klimata nodrošināšanai neatbilstošu siltuma avotu. Čuguna radiatoru virsma gan ilgāk uzsilst, gan ilgāk atdziest. Pie šāda darbības principa čuguna radiatori kļūst neatbilstoši – brīdī, kad āra gaisa temperatūra pazemināsies, radiators nespēs savlaicīgi uzsilt un telpā kļūs vēss. Un pretēji - brīdī kad āra temperatūra paaugstināsies, radiators turpinās izstarot siltumu, radot telpas pārkaršanu, jo termoregulatoru uzstādīšana šiem radiatoriem nav paredzēta.

Komfortabliem apstākļiem svarīga ir ne tikai apkure dzīvoklī, bet arī pietiekama gaisa apmaiņa jeb ventilācija, kas samazina pelējuma un sēnīšu risku, kā arī uzlabo katra cilvēka pašsajūtu.

radiatori1Kā viens no ieteicamajiem variantiem ir tērauda radiators ar svaigā gaisa padevi tieši aiz radiatora. Arī Eiropas būvnormatīvi iesaka uz katriem diviem cilvēkiem ierīkot vienu šādi aprīkotu radiatoru. Tas uzlabos katra īpašnieka labsajūtu savā mājoklī – tiks saņemts gan nepieciešamais siltuma daudzums (jo tiek uzstādīts atbilstošas jaudas radiators katrai telpai), gan telpas tiks pietiekami vēdinātas ar jau uzsildītu gaisu.

 

 

 Autors: "Salaspils Siltums", SIA