Energoaudits - process, kura laikā pārbauda un analizē siltumenerģijas un elektroenerģijas plūsmu ēkā, lai atrastu un izvērtētu veidus, kā enerģiju labāk taupīt. Energoauditu veic sertificēts energoauditors.

 

Energoaudita rezultātā tiek izveidots ziņojums, kurā, pirmkārt, ietver vispārīgu informāciju par ēku – atrašanās vieta, īpašumtiesības, gads, kad ēka nodota ekspluatācijā (tātad, tajā sākuši dzīvot cilvēki), stāvu skaits, platība un citi līdzīgi rādītāji. Tāpat arī energoauditors pievērš uzmanību tam, vai ēkā pirms tam jau ir veikti kādi energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi.

Energoaudita ziņojumā izvērtē ēkas sienas, jumtu, logus, bēniņu pārsegumu, kas visas ir norobežojošās konstrukcijas. Tāpat arī apseko tās ēkas daļas, kur dažādu iemeslu dēļ (piemēram, atšķirīgi materiāli, mazāks vai lielāks sienas biezums, grīdu/sienu/griestu savienojuma vietās utt.) ir iespējamas atšķirības siltuma zudumos jeb apseko termiskos tiltus. Tātad ziņojumā apraksta katru norobežojošo elementu un tā termisko tiltu un nosaka, kādi ir attiecīgā norobežojošā elementa siltuma zudumi.

Atsevišķa energoaudita ziņojuma sadaļa paredzēta ēkas tehnisko sistēmu apsekošanai un enerģijas sadalījumam. Tur, piemēram, ietvertas ventilācijas sistēmas un to parametri (kāda ir gaisa apmaiņa, darbības ilgums, temperatūra, siltuma zudumi utt.). Turpat arī apraksta ēkas siltuma ieguvumus, sadalot tos pēc vietas, kur siltumu iegūst – no apgaismojuma ierīcēm, karstā ūdens apgādes sistēmas, saules siltuma un tamlīdzīgi. Energoauditā ietverts arī novērtējums par siltuma piegādi un sadali apkures un karstā ūdens sistēmās, izrēķinot siltuma piegādes lietderības koeficientu – tātad, vai apkures sistēma strādā tā, kā tai būtu jāstrādā.

Lielāko daļu energoaudita ziņojuma aizņem enerģijas patēriņa analīze, sadalot enerģijas patēriņu dažādās pozīcijās – apkurei, karstā ūdens sagatavošanai, mehāniskajai ventilācijai, apgaismojumam. Enerģijas patēriņš tiek vērtēts arī laika griezumā, piemēram, pa mēnešiem, lai varētu redzēt izmaiņas, kas mājas enerģijas patēriņā rodas dažādu laika apstākļu ietekmē.

Visbeidzot, energoauditors, ņemot vērā visu iepriekš minēto, izstrādā ēkas energoefektivitātes uzlabošanas priekšlikumus – kā ietaupīt enerģiju un samazināt oglekļa dioksīdu (CO2) izmešus. Priekšlikumi ir konkrēti un praktiski izpildāmi, un tiem norāda arī iespējamo sasniedzamo rezultātu, ja tie tiks realizēti.

 

Autors: "Salaspils Siltums", SIA