Piektdien Salaspilī viesojās viesi no Ukrainas, lai iepazītos ar mūsu pieredzi daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku atjaunošanā.

 

Daļa delegācijas pārstāvju savā valstī strādā ANO Attīstības programmā, kas vairāk fokusējas uz ēku, īpaši sabiedrisko, rekonstrukciju, viesu vidū bija arī Ukrainas Energoefektivitātes aģentūras pārstāvji, Reģionālās attīstības, Enerģētikas un ekonomikas ministriju darbinieki un nozares speciālisti.

Ukrainas delegācija Latvijā jau bija iepazinusies ar kopējo likumdošanas bāzi, Ekonomikas ministriju, kopējiem finansēšanas mehānismiem un finanšu institūciju “Altum”, apmeklēja arī “Swedbank”, kas atbalsta biedrības "Daugavas 2" uzsākto ēkas renovācijas projektu Salaspilī.

Lai arī viesiem galvenokārt interesēja ESCO* projekti, pēc būtības viņu vizītes mērķis bija ēku atjaunošana un tās tehniskie aspekti. Ēka Daugavas ielā 2 šobrīd ir lielākā daudzdzīvokļu māja Latvijā, kas piedzīvo rekonstrukciju, un šis ir ļoti interesants piemērs, kad daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju biedrība sadarbībā ar pašvaldības kapitālsabiedrību “Salaspils siltums” renovē ēku. “Salaspils Siltums” gan neinvestē finanšu resursus, bet konsultē par projekta vadību un tehniskajiem jautājumiem, tādejādi mazinot tehnisko risku. Šīs ir ļoti interesants un pat unikāls modelis, kā sadarboties publiskā ESCO jomā.

Salaspilī Ukrainas delegāciju sagaidīja pašvaldības Administrācijas Attīstības daļas vadītājs Guntars Auders, “Salaspils Siltuma” speciālisti Andrejs Semjonovs, Renāte Bražinska un biedrības "Daugavas 2" pārstāve Olga Brūvere. Viņa viesiem pastāstīja par ēkas renovācijas gaitu, sākot no organizatoriska rakstura jautājumiem un beidzot ar tehniskajām niansēm. Arī “Salaspils Siltuma” speciālisti atbildēja uz daudzajiem jautājumiem par tehnoloģiskajām niansēm un pašu renovācijas projektu. Lai gan Ukrainas delegācijā bija nozares speciālisti, tomēr atsevišķi renovācijas risinājumi pat viņiem bija pārsteidzošs jaunums un pilnīgi jauna pieredze. Viesi interesējās arī par namu apsaimniekošanas sistēmu Latvijā un tieši Salaspilī.

Ukraiņu delegāciju pavadīja projekta “Viedās pilsētas klasteris” koordinatore inženierzinātņu doktore Ilze Puriņa. “Lepojos, ka mums ir šādi projekti, ko varam parādīt ukraiņiem, jo viņi ir vēl tikai šī ceļa sākumposmā. Latvijā ir ļoti daudz lietu, ko izcelt, bet mēs, latvieši, esam pārāk pieticīgi un bieži pat neapzināmies, ka esam izdarījuši daudz fantastisku lietu. Mums ir liela pieredze, ko nodot kaimiņvalstīm, un, galvenais, izstāstīt par “grābekļiem”, uz kuriem nekāpt. Man ir prieks nest Latvijas pieredzi ārpus mūsu valsts robežām”, saka Ilze Puriņa.

*Enerģijas servisa kompānija, kas savas investīcijas atgūst no energoefektivitātes projekta rezultātā panāktā enerģijas ietaupījuma.

Avots: www.salaspils.lv